Co lubi bluszcz doniczkowy?

Co lubi bluszcz doniczkowy? Rozprawka o wiecznie zielonym liściu!

Chciałoby się rzec „Green Arrow” i wcale nie mam na myśli superbohatera z komiksu, choć ta roślina o zimozielonych liściach w kształcie strzały to prawdziwa twardzielka! Przeczytajcie o tym, co lubi bluszcz doniczkowy i cieszcie się wiecznie zielonym pnączem!

Kojarzycie obrośnięte zielone domy lub mury ogrodów? Szczególnie teraz – zimą, gdy wszystko wokół szare, drzewa łyse, trawa zasypana śniegiem. Nagle wyrasta przed Wami zielony dom. Nie da się nie zauważyć! 🙂 To właśnie mój „Green Arrow” – długowieczna zielona strzała 🙂 Bluszcz, o którym mowa, rośnie dziko w naszych polskich lasach, tworząc piękne liściaste podłoże. Jego czepne pędy wspinają się po napotkanych drzewach. Dlatego posadzony przy murze bez problemu zrobi to samo. Odmiana doniczkowa jest równie sprytna i nie wymaga od nas szczególnej uwagi. Zatem co lubi bluszcz doniczkowy? Przede wszystkim lubi cień i półcień oraz stale wilgotną glebę. Reszta to już kwestia Waszej wyobraźni 🙂

Co lubi bluszcz doniczkowy?

Co to jest bluszcz?

Jest wiele odmian bluszczu, które nadają się do uprawy w mieszkaniu. Charakterystyczne liście są wycięte w 3 do 5 spiczastych klap. Czasami ciemnozielone, czasami z jasnymi plamami. Łodygi są cienkie i bardzo długie. Lubią podporę, ale doskonale poradzą sobie bez niej. Bluszcze mają różne rozmiary oraz można różnie je sadzić. Możliwe jest łączenie bluszczu w jednej doniczce z innymi roślinami kwitnącymi lub roślinami o kolorowych liściach. Najbardziej oryginalnie wyglądają łodygi na podporach. Bardzo dekoracyjne są kule lub obręcze. Warto pamiętać, że nasz leśny bluszcz to gatunek chroniony, więc zostawmy go w spokoju 🙂

Jakie wymagania ma bluszcz doniczkowy?

Bluszcz doniczkowy lubi cień i półcień. Odmiana o zielonych liściach jest bardziej cieniolubna. Odmiana pstrolistna potrzebuje więcej światła. Latem można roślinę wynieść na osłonięty od wiatru i bezpośredniego słońca taras lub balkon. Bezpośrednie słońce na pewno uszkodzi liście, więc pamiętajcie, że jeśli ustawiacie bluszcz przy oknie to najlepiej osłonić go firanką lub umieścić bardziej przy ramie okna (tuż przy ścianie). 

 Bluszcz dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Zimą woli chłodniejsze pomieszczenia (około 10°C). Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że liście uschną, a roślina będzie bardziej podatna na atak szkodników.

Bluszcz doniczkowy lubi stale wilgotne podłoże. Oczywiście należy pamiętać, aby nie dopuścić do zalania korzeni, więc wodę dozujemy oszczędnie, ale regularnie. Dobrym nawykiem będzie codzienne zraszanie liści miękką wodą. Wiosną i latem nawozimy roślinę co 2 tygodnie nawozem do roślin doniczkowych.

Bluszcz dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi próchnicznej. Ziemia powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Przesadzamy na wiosnę – młode rośliny co roku, starsze raz na 2 lub 3 lata. Należy pamiętać o zapewnieniu drenażu w doniczce.

Bluszcz doniczkowy rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych. Wystarczy uciąć kawałek pędu, usunąć liście u jego podstawy i zasadzić do lekkiej ziemi. Ukorzenienie nastąpi w przeciągu kilku tygodni. Roślina rzadko choruje, ale bywa atakowana przez przędziorki i wełnowce (mój bluszcz dwukrotnie zaliczył atak przędziorków i niestety nie wygraliśmy tej walki). Największym wrogiem rośliny są mszyce, więc jeśli liście Waszego kwiatka pokryte są lepką substancją, a potem żółkną i opadają to znaczy, że musicie zastosować środki chemiczne, które zwalczą insekty. Bluszcz jest trujący, więc zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Co lubi bluszcz doniczkowy?

Co lubi bluszcz doniczkowy?

Inspiracje oraz podsumowanie najważniejszych informacji.

Uprawiacie bluszcz w doniczce? Wolicie luźno zwisające łodygi czy starannie ułożone na metalowej podpórce? Na koniec mam dla Was kilka inspiracji z Pinterestu oraz infografikę z najważniejszymi informacjami 🙂 Przypominam, że pozostałe infografiki znajdziecie w poszczególnych wpisach w kategorii „Roślinny alfabet” 🙂 Jeśli natomiast przygotowujecie się do przesadzania roślin to polecam lekturę artykułu o przesadzaniu kwiatów doniczkowych.

Infografika DO POBRANIA.

Posts created 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top