Uprawa roślin w wodzie

Co to hydroponika, czyli o czarach w szklanej kuli!

Hydro co…?

Zastanawialiście się kiedyś co to hydroponika? Jeśli nie wprost, to możliwe, że szukaliście pomysłu na niestandardową uprawę roślin doniczkowych? Chcieliście podglądać korzenie rosnących roślin? Myśleliście nad oryginalnym, roślinnym prezentem urodzinowym lub pragnęliście odmienić swoje wnętrza i rozglądaliście się za nietypową rośliną? Hydroponika to dosłownie „uprawa w wodzie”, więc jest niestandardowa, oryginalna, nietypowa i pozwalająca dokonywać obserwacji. To istne czary w szklanej kuli. Dosłownie czary, bo uprawa roślin w szklanej kuli, aż prosi się o czarowanie, ale o tym później… 😉

Co to hydroponika?

Jakie są zalety hydroponiki?

Pytanie „Co to hydroponika?” przede wszystkim powinno urodzić się w głowach zapominalskich. Otóż uprawa w wodzie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zapominają o podlewaniu swoich roślin! W zasadzie dobrze przygotowany system pozwala prawie całkowicie zapomnieć o czynności podlewania, ponieważ korzenie rośliny stale zanurzone są w wodzie. Jeżeli do tej pory nie wiecie, co to znaczy umiarkowane lub regularne podlewanie, spróbujcie swoich sił w uprawie hydroponicznej. Jednak nie mylcie braku podlewania z brakiem całkowitej opieki nad rośliną. Nie ma tak dobrze! Mimo wszystko uprawa bez gleby wymaga nadzoru poziomu wody, a także jakości substancji, w której znajdują się korzenie. Przecież to właśnie z tego płynu roślina czerpie wszystko, czego potrzebuje. Ważne jest, aby zastosować odpowiedni nawóz, który należy wprowadzić do wody. Zazwyczaj stosowane są specjalne nawozy przeznaczone do hydroponiki – pastylki lub saszetki, które można kupić w centrum ogrodniczym. Hydro uprawa jest doskonała również dla osób, które twierdzą, że nie potrafią przesadzać roślin lub najzwyczajniej w świecie tego nie lubią. Aczkolwiek powiadam Wam – to nic trudnego, a na dowód polecam Wam mój wpis o przesadzaniu roślin, który pomoże Wam przebrnąć przez ten nieskomplikowany proces. Niewątpliwą zaletą jest również szybszy wzrost i rozwój roślin, a także mniejsze ryzyko chorób i szkodników glebowych.

Czy hydroponika to zawsze dobre rozwiązanie?

Uprawa roślin bez gleby zazwyczaj sprawdza się w wielu przypadkach. Większość roślin zielonych dobrze rośnie w takich warunkach. Jednak nie jest najlepsza np. dla kaktusów lub sukulentów, czyli dla roślin o specyficznym systemie korzeniowym. Hydroponika nie spełni też wymagań estetów, ponieważ zbiorniki do uprawy w wodzie nie należą do najpiękniejszych. Profesjonalne systemy nadają się raczej do uprawy w ogrodnictwie. Te mniejsze, domowe – nie urzekają, jak las w słoiku, ale zdecydowanie mają coś w sobie. Niewątpliwym plusem hydroponiki jest możliwość podglądania korzeni, co nierzadko okazuje się fascynującą czynnością. Tylko spokojnie! W przypływie emocji i gwałtownej potrzeby wypróbowania tego rodzaju uprawy, pamiętajcie, że rośliny do tej pory uprawiane w ziemi źle zniosą zmianę. Ich korzenie dostosowały się do rozwoju w glebie, a nie w wodzie. Wasza roślina z łatwością ogarnie życie w warunkach, które dla niej przygotujecie, ale pod warunkiem, że dopiero będzie się wykształcać. Dlatego, jeśli już dziś macie ochotę stworzyć swój pierwszy system hydroponiczny, zacznijcie od ukorzenienia w wodzie sadzonki. Po wykształceniu korzeni, roślinę można uprawiać w środowisku wodnym.

Czary w szklanej kuli…

A co z roślinami w szklanej kuli, które można kupić w popularnych marketach? Wydawałoby się, że to całkiem fajny pomysł. Ładna prezentacja, prosta obsługa, ciekawe rozwiązanie. Jednak nie do końca! System hydroponiki można zrobić samemu, ale aby roślina była szczęśliwa, należy pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim o napowietrzonej i wzbogaconej odżywkami wodzie. Szklana kula ze zdjęcia, co najwyżej sprawdzi się do czarowania, ale na pewno nie do wartościowej uprawy tej pięknej monstery.

Co to hydroponika?
Co to hydroponika?

Jak zrobić swój własny system hydroponiki?

Do przygotowania domowego systemu będzie potrzebny nieprzepuszczalny pojemnik (doniczka, wazon lub nawet szklana kula ze zdjęcia), keramzyt oraz nawóz, a także szklana rurka służąca za wskaźnik poziomu wody, jeśli do uprawy wybierzecie nieprzeźroczyste naczynie. Dedykowany pojemnik należy wypełnić keramzytem, w którym stabilnie umieszcza się roślinę (oraz rurkę, jeśli potrzebujecie w ten sposób sprawdzać poziom wody). Następnie do tak przygotowanego pojemnika należy wlać wodę wraz z odpowiednim nawozem. Woda powinna sięgać do 1/3 wysokości warstwy keramzytu. Wodę można uzupełniać przez szklaną rurkę lub wlewając bezpośrednio na materiał wypełniający. Przy wyborze pojemnika istotny jest rodzaj roślin i jej wymagania dotyczące nasłonecznienia. Rośliny które potrzebują dużo światła nie powinny być uprawiane w przeźroczystym szkle, ponieważ zaszkodzi to korzeniom, a wewnątrz naczynia rozwiną się glony. W takim przypadku lepiej wybrać ciemne szkło lub nieprzeźroczystą doniczkę. Jeżeli chcecie obserwować korzenie – wybierzcie roślinę cieniolubną. Wtedy bez problemu pojemnik może być przeźroczysty. Całkowitą wymianę wody oraz oczyszczenie keramzytu zaleca się wykonywać raz w roku. Powodzenia! 🙂

Posts created 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top