Jak pielęgnować filodendrony?

Czy filodendron rośnie w Polsce, czyli o dramie i tajemnicy!

Rośnie czy nie?

Czy filodendron rośnie w Polsce? Jasne! Pokażcie mi choć jeden dom, w którym uprawia się miejską dżunglę bez filodendrona! 🙂 Nie uwierzę, póki nie zobaczę na własne oczy! 🙂 Kilka lat temu, gdy zaczynałam swoją przygodę z roślinami w mieszkaniu, moim marzeniem było posiadanie monstery, a zaraz potem filodendrona. Dlaczego? Filodendron totalnie kojarzył mi się z roślinnymi wnętrzami. Nigdy nie miałam zajawki na odjechane, drogie, trudno dostępne rośliny. Ot zwykły filodendron zadowalał mnie w 100%.

Przepych i tajemnica w polskich mieszkaniach…

Ta urokliwa, tropikalna roślina ma coś wyjątkowego w sobie. Wnosi do mieszkania swego rodzaju przepych, ale też tajemnicę, trochę dramy i piękną zieleń. Choć dziś nie mam już potrzeby kolekcjonowania kolejnych gatunków, bo od dawna czerpię radość z rozwoju moich stałych roślin, a nie zdobywania i polowania na nowe, to filodendron ma w moim serduchu specjalne miejsce. Czuję, że moja przygoda z filodendronami jeszcze nie jest skończona. Uwielbiam ten indywidualizm, buntowniczość, awanturniczy look filodendronów, a zarazem tolerancyjność i olewkę na błędy pielęgnacyjne. Fascynuje mnie tajemnica wilgotnych lasów, którą wnoszą do roślinnych wnętrz, tropikalny klimat i cudowne kolory. Zresztą zobaczcie sami!

Czy filodendron rośnie w Polsce?

Co to w ogóle jest filodendron?

Filodendrony stanowią ogromnie liczną grupę gatunków i odmian. Pochodzą z tropikalnych regionów Ameryki Południowej oraz Indii Zachodnich, gdzie ich piękne liście cieszą się ciepłem i pełnym wilgoci powietrzem. W naturalnym środowisku można spotkać odmiany o liściach szmaragdowych, pokrytych gęstymi, poplątanymi włoskami, które są w kolorze złota, purpurowych, wielobarwnych, a także delikatnie i mocno powycinanych, dużych, małych. Wydawałoby się, że filodendrony to tylko pnącza, ale tak nie jest. Nie wszystkie są pnączami, część z nich rośnie w formie krzaczastej i wykorzystywane są jako żywopłoty. Niektóre filodendrony rosną też na skałach wysoko w górach. Rośliny te są bardzo wytrzymałe i bardzo ładne.

Król miejskiej dżungli!

Dlatego zadane przeze mnie pytanie: „Czy filodendron rośnie w Polsce?” – uważam za zbędne 🙂 Przecież to właśnie filodendrony doskonale dodają objętości naszej domowej dżungli. Eksponujemy je przy ścianach, układając ich pnącza na ramach zdjęć czy obrazów, półkach lub innych ściennych ozdobach. Wieszamy w oknach w wiszących kwietnikach. Wkładamy do dużych donic i prowadzimy wzdłuż podpórek owiniętych mchem, ciesząc się, że lada moment urosną do sufitu. Trzeba jednak przyznać, że formy pnące są najbardziej rozprzestrzenione. Filodendrony to bardzo łatwe w uprawie rośliny. Nadają się dla początkujących wielbicieli zieleni w domu! Wystarczy dostarczyć im odpowiedniej ilości światła i wilgoci, i naprawdę o resztę nie trzeba się martwić.

Czy filodendron rośnie w Polsce?

Czy filodendron rośnie w Polsce?

Jak pielęgnować filodendrony?

Miejsce w mieszkaniu:

♦ Filodendron doskonale rośnie w świetle rozproszonym. Nie lubi bezpośredniego słońca, ale też nie może stać w całkowitym cieniu. Dobrze odnajdzie się w miejscu oddalonym o 1-2 metry od okna. Idealnie sprawdzi się w widnej kuchni lub łazience, ale tylko pod warunkiem, że zapewnimy jej sporo wolnej przestrzeni.

Temperatura:

 ♦  Filodendron najlepiej rośnie, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu utrzymuje się na poziomie 23-25 stopni C. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15 stopni C, dlatego zimą należ zapewnić mu cieplejsze warunki. Roślina ta jest bardzo tolerancyjna, ale nie przesadzajmy w testowaniu jej i zapewnijmy brak przeciągów.

Podlewanie:

♦  Roślinę należy podlewać mniej więcej dwa razy w tygodniu. Jednak najistotniejsza jest przeschnięta ziemia w doniczce. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie zalana. Pamiętajmy o wylewaniu nadmiaru wody z podstawki, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Filodendron lubi wilgotne środowisko, dlatego idealnym rozwiązaniem jest częste zraszanie liści (odstaną wodą) lub podnoszenie wilgotności powietrza innymi metodami (np. nawilżacz powietrza). Standardowo w okresie wiosenno-letnim nawozimy roślinę nawozem co 2 tygodnie. Zimą odpuszczamy dokarmianie.

Przesadzanie:

♦  Filodendron dobrze rośnie w ziemi mieszanej z torfu i próchnicy. Silnie rozrośnięte egzemplarze należy przesadzić raz w roku na wiosnę. Starsze egzemplarze przesadzamy rzadziej lub wymieniamy im wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.

Pielęgnacja i choroby:

♦  Filodendron lubi przecieranie liści z kurzu szmatką. Robimy to delikatnie letnią wodą. Absolutnie nie usuwamy korzeni powietrznych, które podobnie jak u monstery dziurawej powinny swobodnie zwisać. Korzenie te są tak samo ważnym organem rośliny jak pędy i liście. Spełniają bardzo ważną funkcję w gospodarce wodnej i odżywianiu się rośliny. Jeśli roślina jest dojrzała możemy włożyć końce korzeni powietrznych do doniczki (nie przycinając ich!). Zabieg ten pozwoli na pobudzenie wzrostu rośliny. Jeżeli już mowa o usuwaniu, to koniecznie odcinamy żółknące liście. Naturalną przyczyną żółknięcia liści jest ich wiek. Jednak może się to zdarzyć również w przypadku niedostatecznej ilości światła, a także wody. Długie i wiotkie pędy wymagają podpierania. Jeżeli chcecie rozmnożyć roślinę to można to zrobić przez sadzonki szczytowe lub odcinki pędów z korzeniami powietrznymi. Filodendron dobrze rośnie w uprawie hydroponicznej. Czasem na liściach mogą pojawiać się plamy spowodowane grzybem, a także przędziorki.

Filodendron pnący

Filodendron pnący

Na koniec zostawiam Wam infografikę do pobrania 🙂 Znajdziecie w niej najważniejsze informacje dotyczące pielęgnacji filodendronów.

Jak pielęgnować filodendrony infografika do druku

Posts created 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top