Jak dbać o marantę?

Dlaczego maranta zwija liście, czyli o szeleście w blasku księżyca…

Dlaczego maranta zwija liście?

Maranta to mała i piękna roślina o dekoracyjnych liściach. Jej połyskujące jak szmaragdy, oliwkowozielone liście, bogato zdobione rysunkiem są główną ozdobą tej rośliny. Ale to nie wszystko! Maranta to też bardzo wrażliwa roślina, która chroni swoje piękno, zwijając liście, gdy słońce zachodzi, a na niebie zaczynają lśnić gwiazdy. Czy zdarzyło Wam się obudzić w środku nocy i w blasku księżyca podążać za usłyszanym szelestem dobiegającym z wnętrza Waszej domowej dżungli? To Wasza maranta. Niczym tulipan zamyka się i otwiera. Dlaczego maranta zwija liście? Czy szuka ciepła? A kto to wie…

Nieodkryta tajemnica modlącej się rośliny…

Charakterystyczne zwijanie się liści przed snem przypomina przygotowywanie się do modlitwy, stąd też potoczna nazwa maranty: „roślina modlitewna”. W ciągu dnia maranta zagarnia sobie dość sporo przestrzeni, rozkładając swoje liście i łodygi w prawo i w lewo. Jest rośliną płożącą, więc potrzebuje dużo wolnego miejsca wokół swojej doniczki. Jednak, gdy słońce zachodzi, rozpoczyna się ten dziwny proces składania liści. Łodygi podnoszą się, a liście zaczynają zwijać, wydając często charakterystyczny szelest. Skąd takie zachowanie? To wciąż tajemnica. Być może szuka ciepła, a może uprawia nieznane nam nocne rytuały? Mówi się, że maranta jest rośliną, która przynosi szczęście i podnosi naszą energię, więc może to naprawdę jakaś magia? 🙂 W każdym razie polecam zaobserwować ten niecodzienny proces, ponieważ wygląda zachwycająco!

Dlaczego maranta zwija liście?

Co jeszcze można powiedzieć o marancie?

Skoro nie do końca wiadomo, dlaczego maranta zwija liście, daje to możliwość do dalszych badań i rozważań. Tymczasem można o niej powiedzieć, że jest spokrewniona z całkiem podobną do niej kalateą, co powoduje, że zdarzają się pomyłki w ich rozpoznaniu. Maranta jest rośliną stosunkowo małą i doskonale nadaje się do uprawy w małej szklarni lub szklanym słoiku. Zdecydowanie lubi ciepło i wilgoć. Pięknie wygląda w połączeniu z kalateą, więc warto posadzić je obok siebie. Dochodzą mnie słuchy, że jest to roślina trudna w uprawie, ale tak naprawdę nie sprawia większych kłopotów i nie wymaga nadmiernej uwagi i pielęgnacji. Ot, zwyczajna-niezwyczajna roślina doniczkowa, która lubi cień i trochę własnej przestrzeni.

Dlaczego maranta zwija liście?
Dlaczego maranta zwija liście?

Jak dbać o marantę?

Miejsce w mieszkaniu:

♦ Maranta dobrze rośnie w lekkim cieniu lub w miejscu oświetlonym światłem rozproszonym. Nie lubi bezpośredniego słońca, więc nie stawiamy jej w miejscu, gdzie byłaby narażona na padające promienie słoneczne. Sprawdzi się w kuchni, łazience z oknem lub w głębi pokoju. Maranta jest rośliną, która rośnie w pozycji horyzontalnej, dlatego ważne jest, aby zapewnić jej przestrzeń wokół doniczki. Choć sama z siebie rośnie poziomo, można ją poprowadzić w pionie na owiniętej mchem podpórce.

Temperatura:

♦ Maranta najlepiej rośnie, gdy temperatura powietrza wynosi 18-23 stopnie C. Podczas zimy należy uważać, aby temperatura nie spadła poniżej 15 stopni C, ponieważ spowoduje to zamieranie rośliny. Przeciągi również nie są wskazane.

Podlewanie:

♦ Maranta uwielbia wilgotne środowisko, dlatego należy pamiętać o zraszaniu rośliny – najlepiej co drugi dzień (a podczas gorącego lata nawet codziennie). Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie zalana, ponieważ spowoduje to gnicie korzeni. W okresie od wiosny do jesieni nawozimy roślinę nawozem organicznym (co około dwa tygodnie).

Przesadzanie:

♦ Jak większość roślin doniczkowych, marantę przesadzamy w okresie wiosennym. Najlepsza będzie dla niej lekka i przepuszczalna ziemia, która dobrze utrzymuje wilgoć. Aby maranta dobrze wyglądała można przesadzać ją co roku. Jeśli odpuścimy sobie coroczne przesadzanie, należy to zrobić, gdy zauważymy, że bryła korzeniowa jest zbyt rozrośnięta lub maranta straciła atrakcyjny wygląd – to znak, że wymaga odmłodzenia. Pamiętajmy o drenażu na dnie doniczki!

Pielęgnacja i choroby:

♦ Maranta rzadko choruje. Oczywiście zdarzają się przędziorki i wełnowce, ale nie jest to częsta dolegliwość. Czasem na liściach pojawiają się czarne plamy, co jest spowodowane zbyt chłodnym powietrzem i nadmiernym podlewaniem. Liście maranty przecieramy wilgotną szmatką, aby zetrzeć z nich kurz. Maranta jest rośliną kwitnącą, więc co jakiś czas pojawiają się białe kwiatki, które najlepiej od razu usunąć. Jeżeli chcecie rozmnożyć marantę, należy to zrobić przez sadzonki lub podział rozrośniętych egzemplarzy. Maranta nadaje się do domu, gdzie mieszkają zwierzaki, ponieważ nie jest szkodliwa dla psów i kotów.

Dlaczego maranta zwija liście?

Na koniec zostawiam Wam infografikę do pobrania. Znajdziecie w niej najważniejsze informacje dotyczące pielęgnacji maranty.

Infografika maranta
Posts created 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top