Jak dbać o adiantum?

Jak dbać o adiantum, czyli o kapryśnej paprotce!

Ile razy zarzekaliście się, że nigdy więcej paprotki, gdy po raz kolejny zdarzyło Wam się uśmiercić tę kapryśną roślinę? Jeżeli mimo wszystko daliście się uwieść jej urokowi i znowu przed Wami wyzwanie pod tytułem „Jak dbać o adiantum?” – przeczytajcie ten wpis.

Paprotki kuszą. Wiem to ja, pewnie wiecie i Wy. Pięknie się prezentują. Są delikatne i eleganckie. Nadają lekkości pomieszczeniu, w którym się znajdują. Niestety są też okrutnymi zołzami. Nie wybaczają błędów. Marudzą, wybrzydzają i są chimeryczne. Wymagają nieustannej uwagi. Znacie to? Ja znam doskonale!

Moje adiantum jest pierwszą rośliną, którą widzę po przebudzeniu, ponieważ stoi przy łóżku. Budząc się, zadaję sobie pytanie „Gosia! Jak ty dbasz o te adiantum?! Czy ty widzisz, jak ta paprotka wygląda?!” No wygląda, jak wygląda… Dbam o nią, ale ona naprawdę jest kapryśna i trudna w uprawie. Jeżeli jesteście zapominalscy lub wydaje Wam się, że nie macie tak zwanej „ręki do kwiatów” to lepiej nie dajcie się skusić tej uwodzicielce 🙂 Nie zaczynajcie przygody z roślinami od tego gatunku, bo choć wygląda niewinnie to może Wam zrobić kuku. 

Jak dbać o adiantum?

Co to jest adiantum?

Adiantum to delikatna paprotka z drobnymi, jasnozielonymi listkami w kształcie trójkąta. Roślina rzadko przekracza wysokość 30 cm. Jest najdrobniejszą i najbardziej delikatną z wszystkich paproci. Dzięki swej delikatności nazywana jest też „złotowłosem”. Jeżeli chcemy ją uprawiać, powinniśmy zapewnić jej przede wszystkim dużą wilgotność powietrza i odpowiednie stanowisko w mieszkaniu.

Jak dbać o adiantum?

Jakie wymagania ma adiantum?

Adiantum lubi półcień i rozproszone światło. Można uprawiać go w łazience z oknem i wydaje się, że będzie to dla niego najodpowiedniejsze stanowisko, ponieważ do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej wilgotności powietrza. Nie wolno stawiać go w miejscu, w którym panują zimne przeciągi. 

Adiantum źle znosi pobyt w pomieszczeniach, które są mocno ogrzewane. Nie lubi skoków temperatury. Najbardziej odpowiada mu temperatura od 15°C do 24°C. 

Adiantum należy regularnie podlewać. Pod tym względem roślina jest bardzo wymagająca i nie wybacza błędów. Ziemia w doniczce zawsze musi być wilgotna. W lato nie wolno zapomnieć o codziennym podlewaniu, natomiast w chłodniejsze miesiące wystarczy co najmniej trzy razy w tygodniu. Gdy robi się gorąco konieczne jest zraszanie liści lub prysznic miękką wodą. Od wiosny do początku jesieni należy zasilać adiantum płynnym nawozem raz na 2 tygodnie.

Adiantum przesadza się wiosną. Najlepszym wyborem podłoża będzie mieszanka torfu i próchnicy przeznaczona do roślin doniczkowych. Jeżeli wydaje Wam się, że ziemia, w której rośnie Wasza paprotka zbyt szybko wysycha, może to oznaczać, że podłoże jest za bardzo bogate w torf. W takiej sytuacji należy przesadzić roślinę do mieszanki o lepszych proporcjach dla tego gatunku.

Rozmnażanie adiantum polega na podziale bryły korzeniowej. Jeśli roślina jest duża i dojrzała, dzieli się ją na dwie części i każdą z nich umieszcza w osobnej doniczce. Najbardziej popularną „chorobą” są zwijające się i brązowiejące listki. Nie jest to nic innego, jak zwyczajne zaniedbanie prawidłowego podlewania. Ponadto roślina jest wrażliwa na dym papierosowy.

Jak wygląda adiantum?

 

A jak Wy radzicie sobie z paprotkami? Posiadacie piękne okazy czy raczej nie było Wam dane uprawiać bujnej paproci? Podzielcie się w komentarzu swoimi sposobami na długowieczne adiantum lub inny gatunek tych najdelikatniejszych roślin 🙂 Od siebie dodam, że adiantum świetnie nadaje się do zamknięcia w słoiku. Na blogu możecie przeczytać, jak samodzielnie wykonać taką dekorację w szkle.

Na koniec, zostawiam Wam infografikę „Jak dbać o adiantum?”, którą możecie sobie zapisać w specjalnym folderze na komputerze lub wydrukować i mieć pod ręką w razie potrzeby 🙂 

Infografika dotycząca pielęgnacji adiantum.

Infografika DO DRUKU.

Posts created 40

One thought on “Jak dbać o adiantum, czyli o kapryśnej paprotce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top