Jak pielęgnować alokazję, czyli spowiedź Matki Smoków!

Jak pielęgnować alokazję, czyli spowiedź Matki Smoków!

O czym świadczy smoczy wygląd alokazji amazońskiej? Czy to zapowiedź kłopotów? Matka o dzieciach nie powie złego słowa, dlatego przygotujcie się na wpis o dostojnej i przepełnionej magią roślinie! 😉 😉

Jesienny zachód słońca. Ostatnie promienie słoneczne wdzierają się do mieszkania, a przez uchylone okno przyjemnie powiewa chłodny wieczorny wiatr. Kątem oka widzę szybki, zwinny, smoczy cień na ścianie… To wtedy pierwszy raz poczułam się Matką Smoków 😉

Alokazja amazońska

Alokazja amazońska wyglądem przypomina smoka z silnie umięśnionymi skrzydłami. Eleganckiego kształtu liście z pofałdowaną blaszką mają metaliczne, ciemnozielone zabarwienie, na którym widoczne są jasne nerwy, wyglądające jak łuska chroniąca smocze ciało. Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to łatwa do utrzymania roślina. Alokazja wprawdzie nie zionie ogniem, ale podobnie jak smok posiada wywołującą strach umiejętność – cała roślina wydziela trujący sok mleczny. Z natury nie jest agresywna, ale w przypadku zagrożenia, tj.  popełnienia błędów pielęgnacyjnych – daje popalić! 🙂

Fajna bajka, ale co to właściwie jest alokazja? 😉

Alokazja to roślina należąca do rodziny obrazkowatych, czyli tych, które charakteryzują się oryginalnym kwiatem składającym się z kolby z kwiatami oraz otaczającej ją dużej i często barwnej pochwy. Dobrze pielęgnowana alokazja może zaskoczyć Was takim kwiatostanem, ale zdarza się to naprawdę rzadko. W naturze występuje w rejonach klimatów tropikalnych i subtropikalnych. Jest to roślina wieloletnia, czyli tak zwana bylina. Alokazja jest spokrewniona z cenioną wśród mieszkańców Azji rośliną uprawną zwaną kolokazją, której duża podziemna bulwa o wadze do 4 kg stanowi pożywienie tamtejszej ludności.

Alokazja amazońska

Jakie wymagania ma alokazja?

Alokazja do dobrego wzrostu wymaga miejsca zacienionego. Nie wolno stawiać jej w miejscu, w którym narażona jest na bezpośrednie promienie słoneczne. Najlepiej zapewnić jej światło rozproszone. Latem idealnie sprawdzi się zacisze ogrodu lub balkonu.

Alokazja jest ciepłolubna. Minimalna temperatura to 21-22ºC, ale najlepiej rośnie w temperaturze 25ºC. Należy dopilnować, aby zimą temperatura pomieszczenia nie spadła poniżej 18ºC, ponieważ alokazja nie lubi gwałtownych zmian. Może to być problematyczne podczas zimowego wietrzenia mieszkania. Objawem „wychłodzenia” mogą być plamy na liściach i powolne zamieranie rośliny.

Roślinę należy podlewać regularnie, tak aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, ale nie mokra. Zebraną wodę w podstawce należy wylać i nie dopuszczać do pozostawiania bryły korzeniowej w wodzie. Pozwoli to na uniknięcie gnicia korzeni. Jako że jest to roślina tropikalna, lubi wilgotne powietrze, dlatego zimą należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu oraz zraszanie liści letnią i miękką wodą. W okresie wiosennym i letnim nawozimy alokazję płynnym nawozem wieloskładnikowym. Dobrze sprawdzi się również nawóz organiczny. Częstotliwość nawożenia: raz na dwa tygodnie. Przez jesień i zimę nie używamy nawozów.

Młode alokazje należy przesadzać co roku na wiosnę. Starsze okazy przesadzamy co 2 lub co 3 lata, ale tylko te, u których widoczny jest mocny przerost bryły korzeniowej. Idealne podłoże to żyzna, wilgotna i przepuszczalna mieszanka z niewielkim dodatkiem zwietrzałej gliny. Nie wolno zapomnieć o drenażu na dnie doniczki.

Alokazja rozmnaża się przez odrosty korzeniowe lub przez podział kłącza. Aby roślina dobrze się prezentowała należy przecierać liście wilgotną szmatką, usuwając zebrany na nich kurz. W przypadku pojawienia się kwiatostanu można go usunąć, aby wzmocnić roślinę. Podobnie postępujemy w przypadku starych i usychających liści – zawsze powinniśmy usuwać takie liście, ponieważ pozostawione osłabiają całą roślinę. Alokazja narażona jest na szkodniki, a najczęściej występujące to przędziorek (doświadczyłam!) lub wełnowiec. Plamy pojawiające się na liściach mogą świadczyć o grzybicy. Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach ochronnych, ponieważ roślina jest trująca!

Alokazja amazońska

Alokazja amazońska

Podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących pielęgnacji alokazji – pobierz infografikę!

Standardowo zostawiam Wam infografikę z najważniejszymi informacjami, a jeśli interesują Was wpisy dotyczące innych roślin to zachęcam do śledzenia kategorii „roślinny alfabet”. Do tej pory na blogu ukazały się artykuły o araukarii, adiantum oraz świąteczne wydanie o poinsecji. Za tydzień zapraszam na wpis o aloesie i jego zastosowaniu w naszym codziennym życiu 🙂 Do zobaczenia w następną środę! 🙂 

P.S. Czy to prawda, że smoki pożerają dziewice? 😉 Jak myślicie? 😉 😉

Jak pielęgnować alokazję? Infografika.

Infografika DO POBRANIA.2 thoughts on “Jak pielęgnować alokazję, czyli spowiedź Matki Smoków!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *