Jak przycinać syngonium?

Jak przycinać syngonium, czyli o miłości do Edwarda Nożycorękiego!

Zastanawiacie się jak przycinać syngonium? Odpowiedź brzmi: Z sercem! Z uczuciem! Z pasją!

Niczym Edward Nożycoręki. Trochę w zagubieniu, trochę w onieśmieleniu, ale z miłością i artystycznym zacięciem. Tak! Jak przycinać syngonium? Tylko tak!

Jak przycinać syngonium?

Znacie tę bajkę? Niezwykły, wrażliwy chłopiec z ostrzami nożyc zamiast dłoni, mieszkający w zamczysku na wzgórzu. Pewnego dnia zaproszony do życia w miasteczku, w którym codzienność upływa pod znakiem monotonii i harmonii. Od tej pory wszystko się zmienia… Piękna i nieco przygnębiająca historia, ukazująca mroczne strony ludzkiej natury – lęk przed nieznanym, fałsz, obłudę. Ale dobrze – wróćmy do syngonium. Otóż popularna nazwa tej rośliny to „zroślicha”, co brzmi trochę niewdzięcznie. Ale sama roślina jest bardzo wdzięczna. Jej uprawa jest bajecznie prosta. Nie jest szczególnie wymagająca, pięknie wygląda i pozwala nam na zabawę nożyczkami. Z przycinaniem jest jak z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Nie ma tu złotej zasady, bo sposób i częstotliwość cięcia jest powiązana z rodzajem rośliny i tempem jej wzrostu, a także tym, czy jest zadbana czy też wymaga odświeżenia lub odratowania. Jeśli zatem zastanawiacie się, jak przycinać syngonium – bierzcie sekator czy inne ostre narzędzie i dajcie się ponieść wyobraźni. Może stworzycie małe dzieło sztuki? 🙂

Jak przycinać syngonium?

Co to jest syngonium?

Zroślicha to roślina pnąca, ale często widuje się ją również jako roślinę, której pędy zwisają. Jej liście są intensywnie zielone z kremowymi lub bladozielonymi plamami. Liście zroślichy mają charakterystyczny trójkątny, strzałkowaty kształt, a wraz z wiekiem zmieniają swój wygląd. Syngonium może osiągnąć nawet 1 metr wysokości, ale w tym celu potrzebuje podpory, np. palika owiniętego mchem. Tylko od Was zależy jak ostatecznie będzie wyglądać, ponieważ możecie nadawać jej kształt właśnie poprzez podpórki lub ich brak, a także przycinanie pędów (nawet do połowy długości!). Należy do tej samej rodziny obrazkowatych co filodendrony, więc jeśli chcecie ją z czymś połączyć, to właśnie filodendron będzie dobrym wyborem.

Kwietnik Kolorowe Wibracje

Jak pielęgnować syngonium?

Miejsce w mieszkaniu:

♦ Syngonium lubi miejsca dobrze oświetlone światłem rozproszonym, ale dobrze rośnie też, gdy jest ustawiona w półcieniu. Jednak ma to wpływ na kolor liści i ich jakość. Idealnie sprawdzi się jako roślina w wiszącym kwietniku lub zwisająca z wysokiej półki. Nie znosi bezpośredniego słońca, więc nie wieszajmy jej w oknach południowych.

Temperatura:

♦ Syngonium dobrze rośnie w temperaturze 18-22 stopni C, a zimą około 15-16 stopni C. Nie może stać w przeciągu, więc uważajmy na otwarte okna. Doskonale da sobie radę w ciepłym ogrodzie zimowym, ale absolutnie nie wystawiajmy jej na dwór!

Podlewanie:

♦ Zroślicha lubi wilgotną ziemię w doniczce. Podłoże powinno być stale zwilżane. Zazwyczaj wystarcza podlać dwa razy w tygodniu, ale to indywidualna kwestia. Wszystko zależy od temperatury powietrza w mieszkaniu, wielkości doniczki itp. Najlepiej sprawdzać poziom wilgotności, wkładając palec do ziemi. Zroślichę można zraszać miękką wodą. Od wiosny do jesieni nawozimy roślinę co dwa tygodnie, ale należy pamiętać, aby nawóz miał zmniejszoną zawartość azotu, bo jego nadmiar spowoduje zanikanie jasnych plam na liściach.

Przesadzanie:

♦ Syngonium dobrze rośnie w ziemi próchniczej z dodatkiem torfu i gruboziarnistego piasku. Przesadzamy na wiosnę co 2-3 lata, a straszaki jeszcze rzadziej lub wymieniany tylko wierzchnią warstwę ziemi w doniczce. Jeśli nie wiecie jak się do tego zabrać – polecam mój wpis na blogu o przesadzaniu roślin doniczkowych.

Pielęgnacja i choroby:

♦ Syngonium nie jest wymagającą rośliną. Rzadko choruje, a jeśli coś złapie to jest to przędziorek lub wełnowiec. Roślinę można rozmnożyć przez sadzonki pędowe, boczne oraz odkłady poziome. Zroślicha lubi przycinanie, więc gdy zauważycie, że łodygi wydłużają się mało estetycznie i tracą dolne liście to znak, że czas na cięcie. Przycinajcie ponad pąkiem, bo pozwoli to na lepsze rozgałęzienie łodygi. Jeśli ucięta końcówka ma korzenie czepne, możecie zasadzić ją w doniczce. Regularnie należy usuwać zaschnięte liście, a co jakiś czas ścierać nagromadzony kurz za pomocą wilgotnej szmatki lub obmywać roślinę delikatnym prysznicem. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, a szczególnie przycinanie wykonujemy w rękawiczkach ochronnych, ponieważ syngonium zawiera sok, który może powodować podrażnienia skóry!

Zroślicha
Jak przycinać syngonium?

Na koniec zostawiam Wam infografikę z najważniejszym informacjami. Do następnego! Tym razem o… kaladium!

Jak pielęgnować syngonium?
Posts created 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top