Jak wygląda zielistka?

Z cyklu: „Boję się pająków!”. Wiesz jak wygląda zielistka?

Znacie „spider plant”? To ta urocza roślinka, która pewnego dnia zaskoczy Was małymi pająkami zwisającymi na nitkach z Waszej doniczki! Jesteście zdziwieni? Zaraz Wam opowiem, jak wygląda zielistka…

Zielistka zamieszkała w moim domu, kiedy była jeszcze małą i bardzo młodą rośliną. Jakoś tak wyszło, że długo rosła w doniczce produkcyjnej, niedbale postawiona na spodku od filiżanki. Dni mijały, aż w końcu przyszła wiosna i nastał czas przesadzania roślin. Zielistka dostała nową, wiszącą osłonkę. Jakże ona mnie zaskoczyła pewnego czerwcowego, słonecznego dnia, kiedy podlewając rośliny zauważyłam zwisające, białe kwiatki! 🙂 Tak! Zielistka wypuściła długie pędy zakończone drobnymi rozetkami! Radość mieszała się ze strachem. Z tym nieuzasadnionym lękiem i niepokojem. Skąd we mnie takie emocje? Hmm… a wiecie jak wygląda zielistka? Zielistka, która wypuszcza pędy wygląda, jakby spuszczała na nitkach mnóstwo małych pająków. Ja po prostu boję się pająków… 😉

Jak wygląda zielistka?

Jak wygląda zielistka?

Jak wygląda zielistka?

Jak wygląda zielistka?

Jak już wspomniałam, zielistka z powodu swojej urody bywa zwana rośliną pająkiem. Ma w sobie dużo lekkości i wdzięku, ale też potrafi nieźle nastraszyć 🙂 Szczególnie, gdy dojrzewa do wypuszczenia młodych roślin, które umieszczone są na długich pędach rozłogowych. To właśnie te pędy przywodzą na myśl pająki, dlatego osoby borykające się z arachnofobią mogą doświadczyć nieprzyjemnych reakcji. Warto pokonać lęki i zaakceptować wygląd zielistki, bo należy ona do najłatwiejszych w uprawie roślin domowych. Jej liście są bardzo odporne na niewłaściwe warunki życia. Nadaje się do posadzenia na balkonie lub w ogrodzie. Lubi ciepło i wilgoć, dlatego świetnie pasuje do łazienki z oknem 🙂

Jak wygląda zielistka?

Co lubi zielistka?

Zielistka jest bardzo tolerancyjna, jeśli chodzi o wymagania świetlne. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu zacienionym. Najlepszym wyborem będzie jednak światło rozproszone. Idealnie sprawdzi się na balkonie lub w ogrodzie.

Zielistka lubi temperaturę pokojową. Dobrze znosi upały, a zimą należy jej zapewnić minimum 10-12°C. Jeśli pomieszczenie jest chłodne należy pamiętać o dokładnym wietrzeniu, aby uniknąć nadmiernej wilgoci.

Zielistkę podlewamy regularnie i obficie, pamiętając o przesuszeniu ziemi pomiędzy kolejnymi zabiegami. Ważne jest, aby nie dopuścić do gnicia korzeni, które są wyjątkowo soczyste (korzenie zielistki gromadzą wodę, dlatego roślina należy do grupy łatwych w uprawie roślin). Zielistka lubi zraszanie liści miękką wodą. Co 2 tygodnie należy nawozić roślinę nawozem uniwersalnym o zmniejszonej ilości azotu, ponieważ nadmiar tego składnika może doprowadzić do znikania białych pasków.

Zielistka dobrze rośnie w mieszance ogrodniczej z grubą warstwą drenażu na dnie doniczki. Przesadzamy duże rośliny na wiosnę, uważając na mięsiste korzenie.

Zielistkę można rozmnożyć poprzez „pajączki” wyrastające na końcach długich pędów. Możliwy jest również podział starszych egzemplarzy. Jest dość odporna na choroby. Idealnie sprawdzi się w wiszących doniczkach. Można ją połączyć z inną odmianą gatunku lub z całkowicie inną rośliną, np. trzykrotką.

Jak wygląda zielistka?

Jak Wam się podoba „spider plant”? Znacie, macie, lubicie? Podzielcie się w komentarzu swoim doświadczeniem z tą rośliną 🙂 Na koniec, jak zwykle zostawiam Wam infografikę z najważniejszymi informacjami na temat pielęgnacji zielistki. Pozostałe infografiki znajdziecie w poszczególnych wpisach w kategorii „Roślinny alfabet”.

Jak wygląda zielistka?

Infografika DO DRUKU.

Posts created 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top