Sansewieria do sypialni.

Sansewieria do sypialni, czyli nocka z teściową!

Sansewieria do sypialni, a nocka z teściową? Co ma piernik do wiatraka?! 🙂

W zasadzie to mało, ale ustawiając sansewierię w sypialni spędzamy noc z językiem teściowej 🙂 Wciąż brzmi dziwnie? Już wyjaśniam! Otóż sansewieria to roślina o kilku nazwach, między innymi „język teściowej” czy „wężownica”. Ponadto sansewieria do sypialni pasuje idealnie, ponieważ jako jedna z nielicznych roślin uwalnia tlen nocą zamiast robić to w ciągu dnia. Można powiedzieć, że ta ostra piękność ciężko pracuje nocą, kiedy to oczyszcza powietrze podczas snu właścicieli. Mało tego! Sansewieria to doskonała roślina dla początkujących (jeżeli jesteś taką osobą to zachęcam również do zapoznania się z wpisem „7 rad na start”). Język teściowej zniesie prawie wszystkie błędy i zaniedbania 😉 Jednak mimo wszystko warto o nią dbać!

Co to jest sansewieria?

Sansewieria pochodzi z gorących terenów Afryki i Azji, gdzie często narażona jest na długotrwałe susze. Jej charakterystyczne twarde liście magazynują wodę, dzięki czemu brak deszczu nie jest jej straszny. Z jej liści uzyskuje się również włókna, wykorzystywane do wytwarzania wyrobów z plecionek. Roślina ta często kojarzy się ze szkolnym korytarzem lub zakładem pracy, ponieważ odporność na niekorzystne warunki sprawia, że właśnie w takich miejscach najczęściej możemy ją spotkać. Obecnie sansewieria wraca również na salony. Dziś jest to roślina modna i pożądana. Szczególnie, gdy dorasta do 1,5 metra i wdzięcznie prezentuje się wśród innych roślin. Dzięki swoim właściwościom, które oczyszczają powietrze, świetnie sprawdza się też w sypialni. Występuje w wielu odmianach, które niejednokrotnie zaskakują swoim oryginalnym wyglądem.

Sansewieria do sypialni.

Sansewieria do sypialni.

Sansewieria do sypialni.

Jakie wymagania ma sansewieria?

Sansewieria lubi miejsca dobrze oświetlone światłem rozproszonym. Toleruje też miejsca zacienione, ale znaczny niedobór słońca może być przyczyną zaniku przebarwień na liściach. Latem doskonale poradzi sobie na balkonie lub w ogrodzie, ale należy pamiętać, żeby nie stała na bezpośrednim słońcu, które spowoduje żółknięcie liści.

Sansewieria najlepiej rośnie w temperaturze 18-23°C, ale również upały nie stanowią dla niej problemu. Zimą oczekuje od nas zapewnienia niższej temperatury (około 16°C). Zniesie też kilkudniowy chłód, ale zdecydowanie nie wolno jej na dłużej zostawiać na zewnątrz.

Sansewieria nie obraża się za suszę, ale niestety jest podatna na zalania. Roślinę najlepiej podlewać regularnie i obficie (w porze letniej), ale zawsze sprawdzając czy ziemia jest już sucha. Jeżeli doprowadzimy do zalania bryły korzeniowej, naszej roślinie grozi niebezpieczeństwo. W zimie ograniczamy podlewanie. Od wiosny do jesieni zasilamy sansewierię nawozem do kaktusów lub organicznym. Zimą nie nawozimy. Wężownica nie wymaga też zraszania liści.

Sansewierię przesadza się na wiosnę do ziemi dla kaktusów lub do próchnicy wymieszanej z gruboziarnistym piaskiem. Do przesadzania kwalifikują się te egzemplarze, które wyraźnie nie mieszczą się w dotychczasowej doniczce. Nie wolno zapomnieć o drenażu na dnie doniczki, dzięki któremu nasza roślina jest chroniona przed gniciem korzeni. 

Jeżeli chcecie rozmnażać sansewierię to pamiętajcie, że jeśli zrobicie to za pomocą sadzonki liściowej, młoda roślina wyrośnie bez jasnych ramek na liściach. Najlepiej rozmnażać dorosłą roślinę, dzieląc ją na dwie części. Sansewieria naprawdę rzadko choruje, więc nie macie się o co martwić! 🙂 

Sansewieria do sypialni.

Sansewieria do sypialni.

Podsumowanie najważniejszych informacji!

Jak widzicie, sansewieria to stalowa roślina. Nie jest wymagająca, a dodatkowo ustawiona w sypialni podnosi naszą jakość snu. To idealna roślina dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z domową dżunglą, a także dla osób zabieganych, zapominalskich czy często wyjeżdżających. Jak zwykle zostawiam Wam infografikę do druku z najważniejszymi informacjami, które warto mieć pod ręką 🙂 

Jak dbać o sansewierię.

Infografika DO DRUKU.

Posts created 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top