Czy fatsja japońska w domu jest szczęśliwa?

Czy fatsja japońska w domu jest szczęśliwa?

Tak! Fatsja japońska w domu jest szczęśliwa! Gdyby tak nie było, to nie mówilibyśmy o niej, że to idealna roślina doniczkowa!

Pamiętacie wpis o bluszczu? Warto sobie przypomnieć, ponieważ fatsja japońska należy do tej samej rodziny co rosnący u nas bluszcz pospolity. Nieco oldschoolowa, bardziej przypominająca roślinę ogrodową niż pokojową, ale o pięknym kształcie i barwie liści. Fatsja japońska w domu czuje się naprawdę dobrze. Nawet, gdy warunki uprawy będą trudne, ona dzielnie zniesie niedogodności, ponieważ należy do roślin bardzo wytrzymałych. Z czasem fatsja rozrasta się do pokaźnych rozmiarów, dlatego dobrym pomysłem jest zabranie jej do biura lub na korytarz w miejscu pracy.

Fatsja japońska w domu.

Co to jest fatsja japońska?

Fatsja japońska pochodzi z Japonii. Ten ogromny krzew w naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet do 5 metrów. Jest to roślina długowieczna, która nie ma specjalnych wymagań cieplnych, ani też nie potrzebuje specjalnego podłoża. W warunkach domowych fatsja osiąga mniej więcej 1 metr wysokości, a jej liście są jaskrawozielone, błyszczące i bardzo duże (około 20-30 cm). Jest spokrewniona z bluszczem, a dowodem na to jest narodzony ze skrzyżowania obu roślin okaz o nazwie „fatsjobluszcz” 🙂 Ciekawostką jest również fakt, że młode listki wyrastają porośnięte rudymi włoskami 🙂 

Jakie wymagania ma fatsja japońska?

Fatsja japońska najlepiej rośnie w świetle rozproszonym, gdzie nie będzie narażona na bezpośrednie promienie słoneczne, których nie znosi. Jednak nadmierny cień również nie będzie dla niej dobry. Najlepiej ustawić ją około 2 metrów od okna, gdzie z łatwością będzie można dostarczyć jej świeżego powietrza. Ze względu na swoje rozmiary doskonale sprawdzi się w ogrodzie zimowym lub na werandzie. Jeżeli liście zaczną opadać to znaczy, że miejsce, w którym ustawiliście roślinę nie jest dla niej odpowiednie. 

Fatsja japońska woli chłodne miejsca. Najlepiej rośnie w temperaturze około 14-16°C. Co ciekawe, zimą wystarczy jej tylko około 8-10°C. Jeżeli Wasza fatsja stoi na werandzie to jest bezpieczna dopóki nie przyjdą mrozy. Roślina toleruje krótkie okresy chłodu, jednak przed mrozem należy ją bezwzględnie chronić.

Fatsja japońska nie lubi zbyt mokrego podłoża. Roślinę należy podlewać regularnie, ale pozwalając ziemi w doniczce lekko przeschnąć, dlatego zawsze przed podlaniem trzeba sprawdzić stan podłoża. Przelanie rośliny może doprowadzić do rozwoju grzyba, a także żółknięcia i opadania liści. Zraszanie liści nie jest konieczne, aczkolwiek podczas wyższych temperatur na pewno nie zaszkodzi. W okresie od wiosny do jesieni należy nawozić fatsję nawozem do roślin doniczkowych mniej więcej co 2 tygodnie. Zimą nie nawozimy.

Fatsja japońska dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych. W końcu wspominałam, że nie jest to roślina wymagająca 🙂 Jeżeli chcecie sprawić jej przyjemność, możecie rozluźnić ziemię gruboziarnistym piaskiem 🙂 Standardowo nie zapominamy o drenażu na dnie doniczki! Młode rośliny przesadzamy co rok na wiosnę, starsze okazy co 2 lub 3 lata.

Rozmnażanie rośliny odbywa się wiosną za pomocą sadzonek pędowych. Raz w tygodniu warto zabrać fatsję pod prysznic lub przetrzeć jej duże liście wilgotną szmatką. Generalnie rzadko choruje, ale uważajcie na przędziorki, bo te małe bestie lubią się z bluszczopodobnymi roślinami. Dobrze jest wypracować sobie nawyk regularnego sprawdzania liści, a w razie ataku szkodników zastosować naturalne lub chemiczne metody zwalczania. Najstarsze liście należy oderwać. Żółknące liście również należy usunąć. Fatsja jest rośliną trującą, więc wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy w rękawiczkach ochronnych.

Fatsja japońska w domu.

Fatsja japońska w domu.

Fatsja japońska w domu.

Krótkie podsumowanie najważniejszych informacji!

Jak widzicie, fatsja japońska w domu to prawdziwy skarb 🙂 Długowieczna, zielona, bez większych wymagań 🙂 Jednak kilka ważnych informacji należy zapamiętać, dlatego zostawiam Wam infografikę do druku. Przypominam również, że lada moment będzie połowa marca, a to już naprawdę najwyższa pora na przesadzanie naszych roślin doniczkowych. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście to przeczytajcie wpis o przesadzaniu, pobierzcie sobie planner przesadzania (dostępny na blogu) i zaplanujcie najbliższy weekend z roślinami. Trzymam za Was kciuki! 🙂 

Fatsja japońska w domu infografika.

 

Infografika DO POBRANIA

 

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *