Jak zrobić las w słoiku?

Magia na wyciągnięcie ręki, czyli jak zrobić „las w słoiku”?

Zastanawia Was czasem, jak skraść kawałek lasu, aby cieszyć się tym niesamowitym światem każdego dnia, niezależnie od pory, pogody czy innych okoliczności? Marzycie o takim własnym skrawku natury, dającym ukojenie i spokój? Podpowiem Wam, jak zrobić las w słoiku, dzięki któremu poczujecie, że magia lasu jest na wyciągnięcie ręki.

Mini las w słoiku doskonale nadaje się na spersonalizowany prezent. Nie tylko pasjonaci roślin i zieleni ucieszą się z takiego własnoręcznie wykonanego podarunku. Las w słoiku sprawdzi się również, jako prezent dla osoby, która często zapomina o podlewaniu swoich kwiatów, ponieważ ta piękna domowa dekoracja jest mniej wymagająca niż rośliny posadzone w doniczkach.

Jak zrobić las w słoiku?

Co to jest „las w słoiku?”

Dowodem na to, że mini las w szkle jest wyjątkowy są liczne warsztaty, które organizuje się, aby przekazać kursantom tajniki sztuki robienia lasu w słoiku. W wielu miejscach można również nabyć gotowe kompozycje, jednak nadal jest to dość kosztowny zakup.

Mimo, iż obecnie rośliny w szkle są hitem to pomysł nie jest nowy. Pierwsze mini szklarnie powstały na początku XIX wieku, kiedy to Nathaniel Ward – angielski doktor i pasjonat botaniki, zauważył, że w zamkniętej butli, w której umieścił poczwarki owadów z ziemią i małymi roślinami, te ostatnie doskonale się rozwijają. Dzięki temu odkryciu powstały szklane skrzynie do przewozu roślin, które zrewolucjonizowały transport egzotycznych gatunków. Dziś las w słoiku to oryginalna dekoracja naszych domów i ciekawa alternatywa dla tradycyjnych doniczek z kwiatami.

Raz zrobiony las w słoiku nie wymaga podlewania ani większej pielęgnacji. Rośliny zamknięte w szklanym pojemniku czerpią potrzebną wodę z ziemi. Następnie wydalają ją, ta osadza się na szklanych ściankach i ponownie skrapla do ziemi. Wewnątrz słoja tworzy się ekosystem, który sam się żywi, ponieważ dzięki docierającemu światłu zachodzi proces fotosyntezy. Jest jednak warunek, aby las w słoiku przetrwał, trzeba wybrać odpowiednie rośliny, które lubią ciepło i wilgoć.

Najodpowiedniejsze będą małe rośliny, szczególnie te, które pochodzą z lasów tropikalnych. W zamkniętym środowisku dobrze rozwijają się paprocie (np. adiantum, na temat którego jest wpis na blogu), filodendrony, maranty czy na przykład fittonia. Należy zwrócić uwagę na to, jak dana roślina szybko się rozwija. Najlepiej wybierać te, które rosną wolno, ponieważ dzięki temu nasz las w słoiku dłużej będzie wyglądać atrakcyjnie.

Jak zrobić las w słoiku?

Jak zrobić „las w słoiku?”

Do wykonania lasu w słoiku potrzebujecie szklanego naczynia, np. duży szklany słoik, szklana kula, szklana butelka czy nawet akwarium. Pojemniki powinny być zamykane. Jeżeli nie posiadają oryginalnej zakrętki można taką wykonać samodzielnie, np. z gipsu, który udekorujecie leśnymi skarbami (szyszki, patyki itp.).

Jak już wybraliście odpowiednie szklane naczynie, należy zastanowić się, jakie rośliny chcielibyście zasadzić i zgodnie z gatunkiem wybrać dedykowany rodzaj podłoża. Może to być ziemia uniwersalna lub np. ziemia do paproci, sukulentów itp.

Do zrobienia lasu w słoiku potrzebujecie jeszcze: keramzytu ogrodniczego, który stosuje się jako drenaż, węgla aktywnego, dzięki któremu zapobiegniecie rozwojowi grzybów w tym wilgotnym środowisku (do kupienia w aptece), żwirku ozdobnego lub kamieni do dekoracji, a także rękawiczek ochronnych, łyżki oraz zraszacza do kwiatów.

Rzeczy potrzebne do wykonania lasu w słoiku.

Rzeczy potrzebne do wykonania lasu w słoiku.

Rzeczy potrzebne do wykonania lasu w słoiku.

Las w słoiku KROK po KROKU

Naczynie dokładnie myjemy i suszymy.

Na dno naczynia wsypujemy kolejno warstwę keramzytu (około 2-3 cm), cienką warstwę węgla aktywnego, warstwę ziemi (około 2-3 cm), żwirek ozdobny, kolejną warstwę ziemi.

Jak zrobić las w słoiku?

Jak zrobić las w słoiku?

Jak zrobić las w słoiku?

Jak zrobić las w słoiku?

 

Następnie delikatnie wkładamy do naczynia wybrane rośliny, sadzimy w ziemi. U mnie usypana jest górka z ziemi, aby lepiej wyeksponować małe fittonie.

Jak zrobić las w słoiku?

Jak zrobić las w słoiku?

Jak zrobić las w słoiku?

Gdy rośliny są zasadzone obsypujemy je wokół warstwą żwirku oraz obkładamy ozdobnymi kamieniami.

Jak zrobić las w słoiku?

Na koniec obficie zraszamy wnętrze naczynia odstaną wodą (woda prosto z kranu zostawi na ściankach słoika brzydkie smugi i zacieki).

Jak zrobić las w słoiku?

Słoik zamykamy i odkładamy w ciepłe, zacienione miejsce (nie może stać w miejscu, w którym będzie narażony na bezpośrednie promienie słoneczne). Jeżeli nie zamkniecie słoika to musicie pamiętać o jego podlewaniu. Tylko zamknięty słoik wytworzy swój własny ekosystem. Rośliny należy regularnie doglądać i obserwować, czy przypadkiem nie wytworzyła się pleśń. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji trzeba usunąć zepsute elementy. Co jakiś czas pamiętajcie o zraszaniu wnętrza naczynia.

Jak zrobić las w słoiku?

Jak zrobić las w słoiku?

Jak widzicie zrobienie lasu w słoiku jest naprawdę proste i jednocześnie to świetna zabawa 🙂 Od tej chwili magia lasu jest na wyciągnięcie ręki. 

Jako że zbliżają się święta, warto wykorzystać ten przedświąteczny czas na przygotowanie kilku słojów dla najbliższych 🙂 Tym bardziej, że przed nami zima i większość z nas cierpi na niedosyt zieleni i obcowania z naturą.  Serdecznie polecam i trzymam kciuki! 🙂

Jeżeli podobał Wam się wpis to podzielcie się nim ze znajomymi na Facebooku. Niechaj odkryją zieloną stronę mocy! 🙂 🙂 

Posts created 40

6 thoughts on “Magia na wyciągnięcie ręki, czyli jak zrobić „las w słoiku”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top