Rozmnażanie roślin doniczkowych.

4 sposoby na rozmnażanie roślin doniczkowych!

Rozmnażanie roślin doniczkowych to niezwykle intrygujące zajęcie – czy wiecie kiedy i jak to robić?

Czy wiosenne przesadzanie roślin już za Wami? Jeśli nie, to niezmiernie się cieszę, bo to idealny moment na pobranie mojego roślinnego plannera przesadzania i zapoznanie się najważniejszymi informacjami dotyczącymi tej czynności 🙂 Również świetnie się składa, dlatego że przesadzanie roślin to dobry czas na pobranie np. sadzonek i spróbowanie swoich sił w rozmnażaniu roślin doniczkowych. Ale nie martwcie się, jeśli zdążyliście już przeprowadzić swoje kwiatki do nowych doniczek, a nie pomyśleliście o podzieleniu roślin. Najważniejsze, aby po prostu uczynić to wiosną. Sposób w jaki to zrobicie zależy od Waszych predyspozycji oraz możliwości danej rośliny. Istnieją różne metody pozyskiwania kilku roślin z jednej. W tym także rozmnażanie przy użyciu nasion, ale jest to rzadka praktyka wśród domowych ogrodników. W tym wpisie skupimy się na prostszych metodach. Poznajcie 4 sposoby na rozmnażanie roślin doniczkowych!

1. Rozmnażanie z sadzonek

Sadzonki można uzyskać z pędów lub liści. Należy odciąć młody pęd z wierzchołka łodygi (około 5-10 cm długości z od 2 do 4 parami liści) i usunąć dolne liście oraz wszystkie kwiaty. Jeżeli liście są duże to dobrze je trochę przyciąć (około 1/3 liścia). Jeżeli zależy Wam na szybkim ukorzenieniu należy zastosować ukorzeniacz hormonalny. Wystarczy wetknąć końcówkę sadzonki do mikstury (ukorzeniacz można kupić w sklepach ogrodniczych). Na korzenie czekamy, trzymając roślinę w naczyniu z wodą w ciepłym i jasnym miejscu lub wkładając ją do małej doniczki wypełnionej lekką mieszanką na bazie torfu i piasku. Nowe korzenie powinny pojawić się po około 3 tygodniach. Mniej więcej po miesiącu roślina ma na tyle mocne korzenie, że spokojnie można ją przesadzić do właściwej doniczki z ziemią odpowiednią do danego gatunku. Jeżeli zdecydujecie się na rozmnażanie roślin z liści to możecie to zrobić na kilka sposobów w zależności od gatunku. W niektórych przypadkach (np. begonia) liście wystarczy bezpośrednio włożyć do podłoża po uprzednim nacięciu większych nerwów. Tak przylegający do ziemi liść wykształci młode roślinki w miejscu nacięć. Innym sposobem jest rozmnażanie liści w wodzie. Napełniamy szklankę wodą, przykrywamy aluminiową folią, w której robimy małą dziurkę, przez którą wprowadzamy ogonek liścia do wody.

2. Rozmnażanie przez podział

To chyba najprostszy sposób na rozmnażanie roślin doniczkowych 🙂 Na pewno zaobserwowaliście, że niektóre rośliny rosną w kilku wyraźnie oddzielonych kępach liści. Widać to szczególnie u paprotek, sansewierii, maranty czy np. asparagusa. Żeby rozmnożyć takie rośliny, wystarczy wyjąć je z doniczki i rozciąć bryłę korzeniową, tak aby każda kępa liści miała wystarczającą ilość korzeni. Tak podzieloną roślinę sadzimy w osobnych doniczkach.

3. Rozmnażanie przez odkłady

Jeżeli chcecie rozmnożyć np. bluszcz lub epipremnum można przykopać w ziemi pnącą lub zwisającą łodygę, nie oddzielając jej od rośliny. Taka łodyga powinna być przymocowana do podłoża, aby miała kontakt z ziemią i była unieruchomiona. Po wypuszczeniu korzeni należy oddzielić ten fragment od właściwej rośliny i posadzić w osobnej doniczce.

4. Rozmnażanie z odrostów

Rozmnażanie roślin doniczkowych z sadzonek

Rozmnażanie roślin doniczkowych z sadzonek

Niektóre rośliny, jak np. opuncja, same wytwarzają odrosty, które odcinamy nożem. Takie odrosty należy posadzić w doniczce z odpowiednią ziemią na około 1 lub 2 cm głębokości. Oczywiście każdy odrost musi być dojrzały i gotowy do samodzielnej egzystencji. 

Roślinny planner do pobrania – to już trzeci planner, który pomoże Wam w opiece nad roślinami!

Jak widać rozmnażanie roślin doniczkowych nie jest wcale takie trudne 🙂 Aby jeszcze bardziej ułatwić Wam ten proces, przygotowałam dla Was kolejny roślinny planner. Tym razem jest to planner rozmnażania 🙂 Na wstępie tego artykułu podałam Wam link do planneru przesadzania, natomiast TU znajdziecie planner podlewania. Tym sposobem macie już trzy plannery, dzięki którym zapanujecie nad swoją domową dżunglą 🙂Roślinny planner rozmnażania.

ROŚLINNY PLANNER DO POBRANIA

Podobał Wam się wpis? Udostępnijcie go na Facebooku 🙂 Jeżeli pobraliście Roślinny Planner Rozmnażania – zróbcie roślinną fotkę i otagujcie hasztagiem #DobreRadyPuregreenflash na Instagramie lub oznaczcie mnie w swoich postach 🙂 Będę Was podglądać 🙂

Posts created 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top